Cenu WALD Press AWARD v roce 2015 dostal imunolog Jaroslav Svoboda

Lékař Jaroslav Svoboda se stal laureátem ceny WALD Press AWARD. Ta mu byla udělena 20. prosince 2015 v Prezidentském salonku Rudolfina. Slavnostnímu aktu přihlížela řada hostů, mezi nimiž nechyběli přední česká imunoložka Terezie Fučíková, dřívější šéf TOP 09 Karel Schwarzenberg, psychiatr Cyril Höschl či spisovatelka Radka Denemarková.

Cena byla imunologovi Jaroslavu Svobodovi udělena za příkladnou, neúnavnou pomoc pacientům s chorobou AIDS. Ředitel nakladatelství Jiří Wald při té příležitosti vyzdvihl mimořádný přístup k pacientům, jehož součástí je vzácný humanismus, stejně jako kombinace lékařského pohledu a zájmu o filosofii a hlubší podstatu dění kolem nás. V současné době se začíná připravovat kniha o Jaroslavu Svobodovi, vyjít by měla na konci příštího roku.

"Na Bulovce vedl Jaroslav Svoboda ambulanci pro nemocné AIDS, zasadil se o terapii antiretrovirovými preparáty a komplexní imunologické vyšetřování těchto nemocných. Tato jeho vskutku průkopnická činnost vedla ke vzniku samostatných specializovaných ambulancí i lůžkové základny v rámci infektologie," zdůraznila profesorka Terezie Fučíková.

Předaná pamětní plaketa nese v záhlaví slova: "Šel jsem po celý život se slabším". V písemném bilancování svého života je vyslovil profesor František Wald (1861 - 1930), profesor teoretické chemie a metalurgie a rektor ČVUT. Smyslem ceny je právě poukazovat na výjimečné osobnosti, protože se slabšími dovedou vždy jít jen ti nejsilnější.

O nakladatelství: Společnost WALD Press byla založena v roce 1995 a navazuje na odkaz Františka Walda. V jejím nakladatelství vyšla řada knih, například Labyrint světa a ráj srdce J. A. Komenského v češtině, angličtině, francouzštině, italštině a bulharštině.